Trychologia – dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem dolegliwości związanych z ludzkimi włosami i skórą głowy.

 

Najczęstsze schorzenia leczone w trychologii:

 

  1. Wypadanie włosów
  2. Łysienie
  3. Łojotokowe zapalenie skóry głowy
  4. Przetłuszczająca się skóra głowy
  5. Łupież
  6. Łuszczyca
  7. Podrażnienie, swędzenie skóry głowy

 

Historia:

Nazwa „trychologia” pochodzi od greckiego słowa trikhos, co oznacza „włos”. Początki rozwoju tej dziedziny medycyny datuje się na 1860 (Londyn). W tym okresie, prekursor tej dziedziny, profesor Wheeler rozpoczął badania nad wypadaniem włosów i sposobami powstrzymania tego procesu. Następnie w 1902 grupa lekarzy skupionych wokół tematyki chorób włosów postanowiła założyć Kolegium badań chorób włosów, później znane jako instytut trychologii (Institute of Trichologists). W 1928 otwarto, również w Londynie, pierwszą klinikę, w której specjalizowano się w diagnozie chorób skóry głowy i włosa (The Scalp and Hair hospital). Kliniką kierował Francis Law. Po wybuchu wojny, w 1939 roku klinika musiała zostać zamknięta. Nowy budynek otworzono dopiero w roku 1959 i funkcjonował do roku 1997. W 2010 r. otwarto specjalny ośrodek szkoleniowy w Londynie, gdzie studenci z Wielkiej Brytanii i całego świata przechodzą specjalne szkolenie w dziedzinie trychologii[1].

W Polsce za prekursora trychologii uznaje się profesora Wojciecha Kostaneckiego, urodzonego w roku 1923, w Warszawie. W 1970 roku wydał on książkę "Choroby włosów".

Trychologię wprowadzono po raz pierwszy jako specjalizację studiów w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku.

estesalon.pl - usuwanie zmarszczek, salon kosmetyczny, wypełnianie zmarszczek, medycyna estetyczna i depilacja laserowa - Wrocław